6. mara 2024 roku rozpoczęłyśmy nowy projekt we współpracy z Fundacją Oko w Oko z Rakiem. Dwa raz w miesiącu w środy będziemy prowadzić wolontariat dla pacjentów na onkologicznym oddziale dziennym - wspólne kolorowanie. Staramy się oderwać myśli pacjentek od myśli o leczeniu, obniżyć napięcie, oraz pokazać plusy obcowania ze sztuka i jej tworzeniem.
Dziękujemy Justynie Dec, prezes fundacji oko w Oko z Rakiem za zaproszenie do współpracy, dr n. med. Jackowi Kabuta oraz personelowi oddziału za współpracę.
Finałem działania będzie stworzenie wraz z artystkami z kolorowanek kolarzu, który oddamy do licytacji na rzecz pacjentek z rakiem piersi. Licytacja odbędzie się na najbliższej III Śląskiej Konferencji Onkologicznej organizowanej przez Fundację Oko w Oko z Rakiem.
Jak wyglądała poprzednia edycja możecie zobaczyć na kanale You tube Oko w Oko z Rakiem Link
Nasz projekt po paru miesiącach rozwinął się w nowym kierunku. Zaprojektowane kolorowanki zebrałyśmy w zeszycie kolorowanek, które są przeznaczone dla pacjentów oddziałów onkologicznych o dłuższym pobycie oraz dla lokalnych hospicjów.
Dziękujemy za wsparcie projektu Stowarzyszeniu MOST oraz miastu Katowice. Specjalne podziękowania należą się artystom, którzy wzięli udział w projekcie:
Eli Jankowskiej | Sebastianowi Garyantes
Tomaszowi Kałamorzowi z OkO MI SKOKO
Anicie Zofii Siudzie | Barbarze Kieca | Ewie Mońka
EFEKTEM PROJEKTU SĄ DWA DZIEŁA SZTUKI STWORZONE TECHNIKA MIESZANĄ W WSPÓŁPRACY Z ARTYSTKAMI Z ŚLĄSKA ORAZ Z WYKORZYSTANIEM KOLOROWANEK WYKONANYCH PRZEZ PACJENTKI I PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH.
Chcesz włączyć się w organizację warsztatów dla pacjentek?
Napisz do nas: contact.beartist.pl@gmail.com
Napisz do nas: contact.beartist.pl@gmail.com
Kolaże malarskie zostały stworzone wraz z artystkami z śląska
Anitą Zofią Siudą, Elą Jankowską, Ewą Mońką-Mróz oraz Barbarą Kieca.
Kolaże oprawione w ramy z passe partout można zakupić u nas
i wesprzeć tym samym dalsze działania dla pacjentów onkologicznych.
Nasza sztuka nie tylko jest piękna i wyjątkowa ale również pomaga.
Ela Jankowska
ur. 1987 w Sosnowcu. Artystka malarka, grafik, absolwentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Grafiki).
Jej ostatnie prace malarskie cechuje kobieca zmysłowość i tajemniczość.
W latach 2012-2022 jeszcze eksperymentowała z malarstwem
i tworzyła głównie malarstwo abstrakcyjne (w cyklach: „Bezintegracyjni”
(2016-2022), „Sny” (2017), „Golden gates” (2021-2022).
Jednak zawsze fascynował ją portret oraz ładunek emocjonalny jaki ze sobą niesie, dlatego w 2020 roku zaczęła tworzyć, nowy cykl „ONE/SHES”. Jest to zbiór kobiecych portretów gdzie niejednokrotnie bohaterki za powabnym spojrzeniem próbują ukrywać różne emocje takie jak lęk, smutek ale też i spełnienie, satysfakcję, spokój. Wszystko otoczone dekoracyjną aurą z pogranicza snu i jawy. Dość swobodnie łączy kolory, głównie błękity, fiolety i róże tak by wywoływały spokój i ukojenie z delikatną nutą baśniowości. Stara się nie zamykać na jedną technikę twórczą: maluje akrylami na płótnie, akwarelą na papierze i od ponad roku tworzy tzw. digital painting.
ig: art.elajankowska
fb: art.elajankowska
ig: art.elajankowska
fb: art.elajankowska
Barbara Kieca
ur. 1988
Jest malarką i ilustratorką. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W swoim malarstwie decyduję się na połączenie miękkich realistycznych form z graficznymi mocnymi elementami.
Kocha naturę i ona wraz z emocjami inspiruje artystkę.
Kocha naturę i ona wraz z emocjami inspiruje artystkę.
Każda kobieca postać w serii MEMORIES jest poniekąd autoportretem malarki wizualnym i emocjonalnym. Tworzy również serie obrazów GOLD MADE ANIMAL, w której portretuje zwierzęta te dzikie i te bliskie ludzkiemu sercu.
www.barbarakieca.com
Wystawy indywidualne 2024 Galeria Sztuki Inwestycyjnej 3U10 w Warszawie, 2023 Caffe Grano w Warszawie.
Wybrane wystawy zbiorowe Laureatka głównej nagrody na Festiwalu sztuki wysokiej, brała udział w wielu wystawach zbiorowych min.Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej „Nikisz-For”, Festiwal sztuki wysokiej w Bytomiu, Wystawa Nowa Awangarda Galeria Szyb Wilson Katowice, wystawa pokonkursowa Triennale Malarstwa ANIMALIS Galeria MM w chorzowie, CEKUŚ w Nakle Śląski, 2023-2024 Wystawa zbiorowa w Muzeum Wina Winnica Nawrot, Wystawa zbiorowa Face2Face Business Campus.
Sebastian Garyantesiewicz
ur. 1980 roku w Poznaniu, jest artystą, który z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w świecie sztuki wypracował sobie wyjątkową pozycję na współczesnej scenie artystycznej. Brak formalnego wykształcenia artystycznego pozwolił mu unikać ograniczeń i wpływów, które często kształtują styl innych twórców, co sprawia, że jego sztuka jest autentyczna i oryginalna.
Sebastian specjalizuje się w malarstwie abstrakcyjnym i surrealistycznym. Jego obrazy to nie tylko estetyczne kompozycje, ale także głębokie metafory jego własnych przeżyć i doświadczeń. Przedstawia w nich gwiezdnych podróżników, przemierzających różne wymiary czasu i przestrzeni, co stanowi refleksję nad ludzkim doświadczeniem i poszukiwaniem siebie. Każde z jego dzieł ma na celu poruszenie odbiorcy, zachęcenie go do zaglądania we własną duszę i dążenia do rozwoju, inspirując do poszukiwania analogii z codziennym życiem.
Mieszka i tworzy w Poznaniu. Sebastian regularnie uczestniczy w plenerach malarskich, gdzie spotyka się z najlepszymi polskimi artystami. Te spotkania są dla niego źródłem inspiracji i nieocenioną okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, co dodatkowo wzbogaca jego twórczość. Obrazy Sebastiana Garyantesiewicza zdobyły uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Znajdują nabywców w krajach Europy Zachodniej, takich jak Holandia, Anglia, Irlandia, a także w Stanach Zjednoczonych.
OKO MI SKOKO
Tomasz Kałamorz
Tomasz Kałamorz
Od ponad 20 lat zajmuję się szeroko pojętym projektowaniem graficznym. Na przestrzeni tych lat współpracowałem z wieloma klientami, realizując różnego typu projekty — poczynając od najprostszych wizytówek, poprzez tworzenie logotypów, kampanii reklamowych, katalogów — na składzie i oprawie graficznej książek kończąc.
Prezentowane w sklepie www.okomiskoko.com plakaty są wyrazem mojego zamiłowania do prostych, geometrycznych form – architektura jest w tym wypadku bardzo wdzięcznym tematem do prezentacji.
Jednak nie tylko architektura – próbuję swoich sił również na polu ilustracji, a jako wielki fan komiksu proponuję Państwu plakaty w stylu strony komiksu: każdy z plakatów przedstawia wycinek jakieś historii, jednak każda z nich nie zawiera zakończenia – to możecie Państwo dopowiedzieć sobie sami oglądając taki plakat na ścianie (mam nadzieję) Waszego domu
www.okomiskoko.com.
Anita Zofia Siuda
Miejsce urodzenia: Katowice – czarna stolica Śląska. Ale jakie to ma znaczenie, skoro w twórczości Siudy próżno szukać szybów kopalnianych, węgla czy umorusanych twarzy górników?
Malarka sięga głębiej i tworzy zupełnie nową przestrzeń. Inny świat. Świat, w którym niepodzielnie rządzi kolor. Świat, na czele którego stoi kobieta. I to jeszcze jaka! Raz bezwzględna królowa kier, raz zatroskana matka, ale najczęściej pewna siebie kusicielka. Dużo w tym surrealizmu, poetyki snu, choć sama malarka woli sprowadzać się do abstrakcji. Nie dajcie się zwieść. Spomiędzy miękkiej linii pędzla, spomiędzy orientalnych ornamentów i wzorów znanych z babcinych obrusów, wyłania się czysta prawda artystyczna. Energia. I tę energię – czystą i pierwotną – można pouczyć stojąc przed obrazami Siudy. Artystka nie ogranicza się. Zgrabnie manewruje na różnych płaszczyznach: od malarstwa sztalugowego po digital collage.
www.anitazofiasiuda.com
Ewa Mońka
urodziła się w 1987 roku w Katowicach. Dyplom na wydziale Grafiki obroniła w 2011 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Nadrzędną rolę w jej obrazach gra kolor, który prowadzi narrację i emocjonalną grę z widzem. Pod warstwą czystych, zimnych wibrujących barw artystka ukazuje tematy wprowadzające w zadumę. Tematyka, po której Ewa się porusza, to przede wszystkim ludzkie charaktery. Bardzo mocno wpływa na nią temat kobiet w kulturze, ich prawa i wizerunek. W swojej twórczości skupia się na tym jakie odcienie mają dzisiejsze zawirowania społeczno-kulturowe.
Nadrzędną rolę w jej obrazach gra kolor, który prowadzi narrację i emocjonalną grę z widzem. Pod warstwą czystych, zimnych wibrujących barw artystka ukazuje tematy wprowadzające w zadumę. Tematyka, po której Ewa się porusza, to przede wszystkim ludzkie charaktery. Bardzo mocno wpływa na nią temat kobiet w kulturze, ich prawa i wizerunek. W swojej twórczości skupia się na tym jakie odcienie mają dzisiejsze zawirowania społeczno-kulturowe.
2019 Bytom: Festiwal Sztuki Wysokiej, 2020 Art Naif Festiwal w Galerii Szybu Willson, 2021 Festiwal Sztuki Wysokiej w Bytomiu, Galeria Stalowe Anioły, 2022 Festiwal Sztuki Wysokiej w Bytomiu, Galeria Stalowe Anioły, 2023 Wystawa zbiorowa w Muzeum Wina Winnica Nawrot, Wystawa zbiorowa Face2Face Business Campus , Kobieca Strona Sztuki Defabryka w Warszawa, 2024 Festiwal Sztuki Wysokiej w Bytomiu, Culture Call, Galeria Pusta, Miasto Ogrodów, Katowice, Materia Myśli, Galeria Kontrast, Poznań.
Będziemy informować na bieżąco o wszystkich terminach i lokalizacjach na naszej stronie, w mediach społecznościowych oraz w strategicznych lokalnych miejscach.
Jak zacząć już dziś czekając na wieści od nas? Wybierz się na lokalną wystawę. Lokalne muzea mają zawsze jeden dzień, w którym możesz odwiedzić wystawy za darmo lub za symboliczną opłatę. Nie musisz znać się na sztuce, aby wpatrywać się w eksponowane dzieła. Co w nich zobaczysz, to Twoja indywidualna interpretacja. Wpatruj się, szukaj, analizuj. Zaobserwuj swoje samopoczucie po zakończeniu oglądania;)
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi warsztatami.